آرایشی و بهداشتی و نکات زیبایی و سلامتی

بوی زیر بغل

بعضي اوقات افرادي كه مشكل تعرق دارند ممكن است متوجه نباشند كه بوي بدن آنها ديگران را اذيت مي‌كند. به غيراز باكتري‌ها دلايل مختلف ديگري نيزدر اين امر دخيل هستند مانند:
- در بعضي موارد غدد عرقي بيش فعال شده‌اند.
- مواد سمي يا مواد گياهي از قبيل الكل، سم آرسنيك، سم كيانيد يا كشيدن سيگار، گاهي باعث اين مسئله مي‌شوند.
- عفونت‌هايي از قبيل عفونت‌هاي ريوي، عفونت‌هاي پوستي، عفونت‌هاي مهبل، بيماري‌هاي مقاربتي يا عفونت مجاري اداري نيز مي‌توانند باعث بروز اين بوي نا مطبوع شوند.
نكاتي كه بايد براي پيشگيري رعايت كرد عبارتند از:
- رعايت كردن نظافت شخصي، استحمام روزانه و تعويض روزانه لباس‌ها. همچنين جنس لباس‌هايي كه به تن مي‌كنيم در كم كردن تعرق نقش بسزايي دارند. لباس‌هاي نخي معمولا سريع عرق و بوي بد را جذب مي‌كنند.
- دقت در نوع تغذيه به كاهش ميزان بوي بدن كمك مي‌كند. مثلا از خوردن بعضي از غذاهاي تند با ادويه جاتي مانند كاري، زيره و سير خودداري كنيد. كمبود روي در بدن مشكل تعرق را افزايش مي‌دهد، به اين دليل كه اين ماده به دفع سمومات بدن كمك مي‌كند. نوشيدن ميزان كافي آب و مايعات، غدد ترشح‌كننده اِكرين را فعال مي‌سازد كه باعث رقيق‌تر شدن عرق آپوكرين مي‌شود.
- استفاده از اسپري و دئودورانت فقط بوي بد را مي‌پوشاند و گاهي سبب افزايش بوي بد بدن مي‌شود. در انتخاب دئودورانت هم توجه كنيد از نوعي انتخاب كنيد كه حاوي روي و آلومينيوم باشد، زيرا كه اين مواد باكتري‌هايي كه مسبب بوي بد بدن هستند را كاهش مي‌دهند.
در عين حال، اگر شما مشكل بوي بد زيربغل داريد اين توصيه‌ها، شيوه‌هاي طبيعي درمان خانگي، به شما كمك مي‌كند:
1)استحمام كنيد. سپس آب شلغم را بگيريد به اين صورت كه شلغم را رنده كنيد و داخل يك پارچه شل بافت ريخته و فشار دهيد و عصاره به دست آمده را با يك قاشق چايخوري به زير بغل‌هايتان بماليد و ماساژ دهيد.
2) استفاده جوش شيرين بوي بد زير بغل و پاهاي شما را كاهش مي‌دهد.
3) چند ليمو را در دست خود كم كم فشار دهيد تا نرم شود. سپس از وسط به 2نيم كنيد و به زير بغل‌هايتان بماليد تا هسته‌هاي آن خارج شود. سپس حمام كنيد. اگر زير بغل شما موهاي زائد دارد يك روز قبل از اين كار آن موها را از بين ببريد تا اسيد ليموها بوي بدن شما را از بين ببرد.
4) هر روز به حمام برويد و بعد از آن به زير بغل‌هايتان پودر بزنيد. اين كار علاوه بر اينكه بوي بدن را مي‌گيرد پوستتان رانيز سفيد مي‌كند.
5) روغن زيتون، آب پرتقال، آب ليمو و گريپ فروت هم موادي هستند كه شما مي‌توانيد استفاده كنيد. توجه داشته باشيد كه افشره آنها بايد تازه باشد. زير بازوهايتان را پودر بزنيد يا هر قسمتي از بدن كه لازم است. جوش شيرين را به افشره اضافه كنيد و به زير بغل خود بماليد، سپس با روغن زيتون پاك كنيد. بوي بدن شما از بين خواهد رفت.
اگر شما گوشت و مرغ مي‌خوريدو با مشكل بوي بد بدن مواجه هستيد رژيم غذايي خود را عوض كنيد. مصرف گوشت و مرغ را كاهش دهيد و خود را به خوردن سبزيجات عادت دهيد. اين توصيه‌هاي غذايي هم كمك مي‌كند:
- هر روز ناشتا قبل از صبحانه 500 ميليگرم پودر جوانه‌گندم را در آب حل كرده و بنوشيد. اگر سوپر ماركت‌هاي اطراف خانه شما جوانه گندم تازه دارد، مي‌توانيد از جوانه گندم تازه استفاده كنيد. توجه داشته باشيد محلول جوانه را با معده خالي و با آب معدني بنوشيد.كلروفيل بوي بدن را به صورت چشمگير كم مي‌كند يا كاملا از بين مي‌برد.
- اگر كشمكش‌هاي عصبي باعث مي‌شود كه شما تعرقتان افزايش يابد و اين نيز باعث مي‌شود كه بوي بدنتان زياد شود، چاي سبز بنوشيد. يك قاشق چايخوري چاي سبز خشك يا 2 عدد چاي كيسه‌اي را در يك فنجان آب بريزيد و بگذاريد به مدت 10 دقيقه خيس بخورد و كم كم در طول روز آن را بنوشيد. اين چاي به شما كمك مي‌كند آرامش پيدا كنيد و ديگر عرق نكنيد.

معمولا برای مشکلاتی مثل بوی بدن و بوی پا و بوی زیر بغل توصیه هائی مثل استحمام روزانه و تعویض روزانه لباس ها توصیه می شود که من به مواردی از آنها اشاره میکنم ..اما اگر نتیجه نگرفتید بهتره جهت بررسی وجود بعضی علل طبی به پزشک متخصص داخلی مراجعه کنید... شاید که موفق شوند علتی پیدا کنند ... که با رغع اون مشکل مسئله بوی زیر بغل شما هم حل بشه. اون علل شامل :
 1- تماس با انواع آلاینده هائی که در هوا , غذا وخانه وجود دارند... طوری که کبد و کلیه وروده ها قادر به دفع آنها نباشند
 2- نارسائی هر کدام از ارگانهای ذکر شده مثل کبد , کلیه و دستگاه گوارش
 3- یبوست - کمبود منیزیوم و روی - مصرف زیاد گوشت - رژیم های گیاه خواری
 4- عدم توانائی در هضم بعضی غذا ها مثل ماهی , تخم مرغ ,بعضی سبزی ها
 5- بعضی نوشیدنی ها و بعضی غذاها اختصاصا باعث این قبیل مشکلات می شوند مثل : سیر پیاز زرد چوبه و بعضی غذاهای تند قهوه الکل . مرغ و جوجه های سرخ شده ممکن است حاوی چربی هایی باشند که ایجاد بو کنند
 6- کمبودن قند خون- بیماری کبدی - دیابت - انگل - یائسگی - و وجود استرس از علل دیگر هستند


 استحمام روزانه براي از بين بردن ميکروب ها، استفاده از مواد ضد عرق و ضد بو و همچنين تعويض لباس ها به صورت روزانه مناسب ترين راه از بين بردن اين مشکل خواهد بود.

گاهي اوقات ممكن است فرد از دئودورانت و اسپري خاص براي جلوگيري از تعرق استفاده كند. داشتن يك رژيم غذايي مناسب نيز در برخي موارد توصيه مي‌شود. در مورد بيماريهاي مولد بوي نامطبوع درمان بيماري تحت نظر پزشك توصيه مي‌شود.


 معمولا بوي بدن بعد از دوش گرفتن از بين مي رود ولي اگر به نظافت لباس ها اهميت نداده و آنها را زود به زود تعويض نکنيد و نشوييد عرق شما که روي لباس باقي مانده است در اثر باکتري ها تبديل

به بوي بسيار بد و زننده اي مي شود که براي اطرافيان شما ناخوشايند است.

از خوردن غذاهاي پر ادويه نيز خودداري کنيد

توجه كنيد براي اينكه از بوي بد بدن در امان بمانيد بايد به رژيم غذايي‌تان نيز دقت كنيد. برخي از مواد غذايي مثل سير و پياز و ادويه‌ها پس از گوارش درون بدن، موادي بدبو توليد مي‌كنند كه مي‌تواند از طريق عرق و يا ريه‌ها دفع شوند و بوي بد بدن و دهان را به وجود بياورند. دختران نوجواني كه دوران بلوغ را سپري مي‌كنند بايد بيش از ديگران به بهداشت و پاكيزگي پوست خود اهميت دهند، چون در دوران بلوغ به دليل افزايش هورمون‌هاي جنسي، ترشحات غدد عرق زير بغل و اندام تناسلي افزايش مي‌يابد.


 بهترين راه براي فرار از بوي بد بدن، دوش گرفتن و شست‌شوي قسمت‌هايي از بدن مثل زير بغل و كشاله ران است. فراموش نكنيد دوش گرفتن با آب به تنهايي بي‌فايده است چون آب نمي‌تواند اين فرآورده‌هاي بدبو را از روي سطح پوست پاك كند. تنها راه حل، كمك گرفتن از شامپو و صابون‌ها است. اين محصولات مي‌توانند محيط زندگي باكتري‌هاي روي سطح پوست و درون عرق را مختل كرده و آنها را از روي بدن پاك كنند. متخصصان اعتقاد دارند بهتر است از صابون‌ها و شامپوهاي‌بودار استفاده كنيد. اگر شما زياد عرق مي‌كنيد و فعاليت جسماني طولاني در طول روز داريد، بايد بيش از ديگران بدنتان را بشوييد. فراموش نكنيد غدد عرق در شب‌ هم مانند روز فعال هستند بنابراين ممكن است شب‌ قبل دوش بگيريد ولي اگر فعاليت غدد عرق در پوست شما زياد باشد، هنگام صبح باز احساس كنيد لباس‌هايتان بوي خوبي نمي‌دهند.

لازم است هر بار كه به حمام مي‌رويد و بدنتان را مي‌شوييد، تمام لباس‌هايتان را عوض كنيد و لباس‌هايي تميز به تن كنيد. بهترين روش اين است كه در پايان روز به حمام برويد و تمام لباس‌هايتان را براي شست‌وشو كنار بگذاريد و لباس‌هايي تميز بپوشيد. دربرخي نواحي مثل جنوب ايران كه آب و هوا گرم و شرجي است، شايد مجبور شويد لباس‌هايتان را روزي چند بار عوض كنيد. توجه به جنس پارچه لباس هم بسيار مهم است. لباس‌هاي نخي و كتاني عرق را بهتر به خود جذب مي‌كنند، در حالي كه لباس‌هاي نايلوني عرق را از سطح بدنتان كمتر جذب كرده و با باقي ماندن اين عرق در سطح پوست، بوي بد بدن از راه مي‌رسد. زير پيراهن‌هاي نخي براي آقايان بسيار موثر است چرا كه عرق را به خود جذب كرده و اين عرق مي‌تواند از سطح پارچه‌هاي نخي بخار شود.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط ادمیرال | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ

سفره عقد خنچه 

گروه آشپزی

درباره وبلاگ

پیوندهای روزانه
توری استیل
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
شهریور ۱۳۹۴
دی ۱۳۹۲
آذر ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۲
مرداد ۱۳۹۲
خرداد ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
فروردین ۱۳۹۲
اسفند ۱۳۹۱
بهمن ۱۳۹۱
آذر ۱۳۹۱
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تیر ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
اردیبهشت ۱۳۹۱
فروردین ۱۳۹۱
اسفند ۱۳۹۰
بهمن ۱۳۹۰
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
شهریور ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
تیر ۱۳۹۰
اردیبهشت ۱۳۹۰
فروردین ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آبان ۱۳۸۹
تیر ۱۳۸۸
خرداد ۱۳۸۸
اردیبهشت ۱۳۸۸
آرشيو
آرشیو موضوعی
آرایش
ناخن
نویسندگان
ادمیرال
زیبایی
پیوندها
Google
توری
پشم شیشه - پشم سنگ
فروشگاه ایران
آشپزی
زیبایی
الک آزمایشگاهی
کاروان دل
آموزش سفره عقد
ابزار صنعتی
توری استیل
میوه آرایی
سفره عقد خنچه
ابزار ایران
پشم سنگ ایران
رابیتس ایران
پشم شیشه ایران
توری حصاری فنس
چسب ایران
الکترود ایران
بازار ابزار
ساعت های قدیمی
توری مهندسی
رابیتس ایران
الکترود جوشکاری
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM